חן מתתיהו – יועצת שינה 052-8289583

ייעוץ שינה לתינוקות ופעוטות עד גיל 5

חן מתתיהו בJune - 19 - 2012

חפץ מעבר

בתחילת החיים, האם היא שמייצרת ביטחון לתינוק , היא מרגיעה, היא משככת כאבים, מספקת את הצרכים הבסיסיים של מזון וחום, מווסתת ושומרת על איזון ושיווי משקל.
אין ספק שתפקיד זה, של האם, הוא תובעני וזה אך טבעי שבמהלך הטיפול בתינוק ייווצרו מצבים בהם נפגע התפקוד המרגיע ונוסך הביטחון של האם. אז נוצרים אצל הילד אובדנים (לא טראומטיים) אך בהחלט מתסכלים. אובדנים כאלה מתרחשים בעת פרידה כאשר הילד הולך לישון או נישאר בגן או כאשר יש רעב או לחץ או אי נעימות שהתינוק לא יכול להשתחרר, זקוק לאם, והאם איננה, עייפה או תשומת הלב שלה במקום אחר. תסכולים מדורגים אלה דווקא מפתחים את התינוק. התינוק לא נשאר פאסיבי, הוא מתחיל להפנים את התפקוד המרגיע והמווסת של האם. הוא משתמש בדברים שלמד מהאם בזמן שהחזיקה אותו על הידיים, האכילה אותו בתשומת לב, שרה לו או נענעה ועירסלה אותו. התופעות המעבריות מתבטאות בהדרגתיות של הפנמות קטנות של הרגעה וויסות עצמי ויצירת ביטחון עצמי. ככה מתחיל להיווצר מבנה נפשי שהוא נפרד ועצמאי.
בתהליך זה ניתן לראות בברור את הדבר שקוראים לו חפץ מעבר. חפץ זה מסמל ומסמן את ההפנמות הראשונות והיציאה מהסמביוזה (מאי הכרה בנבדלות) לנבדלות.

המונח “אובייקט מעבר” הוטבע במקור על ידי פסיכיאטר הילדים הבריטי דונלד ויניקוט, שהסביר כי הוא מסייע לתינוק להיפרד מאמו, והאובייקט מסמל את האם הנעדרת כשהיא אינה בסביבה. התינוק, שמתחיל להבין שהאם אינה חלק ממנו לקראת גיל שנה, חש תסכול וחרדה עקב הפיכתו לישות נפרדת, ואז הוא מאמץ חפץ כלשהו שמסמל עבורו את נוכחותה המרגיעה של האם. על החפץ ישליך התינוק את הרגשות שיש לו כלפי האם.

<<<חזרה

Share

השאר תגובה


PLAY ME!